AnadoluJet, Uçmayan Kalmasın” mottosuyla 23 Nisan 2008 yılında kurulur. 14 yıldır hava yolu taşımacılığında yer alan bir şirket olan AnadoluJet, bu süre zarfında 100 milyonun üzerinde yolcu taşımış; gerek iç hatlarda gerekse dış hatlarda oldukça fazla tercih edilmesinin sebebini ise yolcularına ucuz uçak bileti sunması olarak sunmuştur. Türk Hava Yolları’nın tamamen yeni bir iş modeliyle yapılandırmış olduğu, farklı bir ticari marka olarak kurulan AnadoluJet, maliyet avantajlarının uçak biletlerindeki ücretlere yansıtmasıyla, uçak bileti ulaşımını kolaylaştırmıştır.

AnadoluJet’in kurulmasıyla birlikte Ankara da Anadolu şehirlerine bağlanmış, Türk Hava Yolları ise yolcularına sunduğu ilave servisleri sadeleştirmiş ve böylece ekonomi sınıfı konfigürasyonu elde ederek maliyet avantajını bilet ücretlerine yansıtılmıştır. Böylelikle çok daha geniş kitlelere ulaşılmış ve herkesin uçak seyahati yapabilmesinin önü açılmıştır. Bu durum da AnadoluJet uçak biletlerinin fiyatlarının nasıl bu denli uygun olduğunu açıklamaktadır.

AnadoluJet hakkındaki detaylı bilgiye ulaşmanız adına kaleme aldığımız yazımızda özellikle belirtmek istediğimiz bir konu daha var: AnadoluJet Filosu. Bugün filosunda bulunan 52 uçak ile seyahatlerinizde kolaylık sağlayan marka için https://www.biletdukkani.com/ adresinden rezervasyonu yapabilir ve hem en uygun fiyata hem de en hızlı şekilde seyahat etmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

AnadoluJet, yurt içinde 40 farklı noktada 65 hat ile hizmet vermektedir. Öte yandan yurt dışında da 48 noktada 84 hat ile toplamda 149 hat üzerinde uçuş deneyimi yaşamanızı sağlamaktadır. Ayrıca AnadoluJet bilet seçimlerinizi de sık seferleri sayesinde seyahat tarihinize oldukça rahat bir şekilde uyumlu hale getirebilirsiniz. Diğer yandan, geniş filosuyla uçak seyahati deneyiminizi üst sıralara taşıyacak olan AnadoluJet’ten erken rezervasyon yaptığınız takdirde koltuk seçimi konusunda da gönlünüzce yer ayırtabilirsiniz.

11 Haziran 2020 tarihinde ise yurt dışı seferlerine başlayan AnadoluJet, Esenboğa Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı başta olmak üzere Dalaman, Antalya ve Bodrum’dan da gerek yurt içi gerekse yurt dışı uçuş hizmeti vermektedir.

Uçuşlarında Türk Hava Yolları’nın, alanında uzman ve deneyimli kokpit ile kabin ekibiyle gerçekleştiren AnadoluJet’in hedefi ise müşterilerine her gün genişleyen uçuş ağı ile dünyanın her noktasına uygun fiyatlı uçuş deneyimi yaşatmak. AnadoluJet’in kurulduğu günden bugününe bakıldığında, bilhassa Ankara hatlarındaki yolcu sayısının yüzde 65 artığı gözlemlenmektedir. Öte yandan uçuşlardaki doluluk oranı ise yine yüzde 85’i geçen seviyelerdedir.

Kurulduğunda yalnızca 5 adet uçakla yola başlayan AnadoluJet, başta da söylediğimiz gibi “Uçmayan Kalmasın” sloganı ve mottosuyla azimli ve bir o kadar verimli çalışmalarını sürdürmekte ve bu sayede ilk yıl filosunu 8 uçağa çıkartan bir başarıyla yoluna devam etmektedir. Bugün ise dediğimiz üzere 52 uçaklık filosu ile hizmet vermektedir.

Uçak bileti almak için pek çok mobil uygulamaları indirmeniz gerekmektedir. Ancak bilet almanıza hız, kolaylık ve ayrıcalık sağlayacak olan biletdukkani.com, yalnızca mobil uygulama üzerinden değil, aynı zamanda internet sitesinden de kredi kartı bilgileriniz ile hızlı, kolay ve ayrıcalıklı seçenekleri karşınıza getirmektedir. Öte yandan yine sitemiz ya da mobil uygulamamız üzerinden kolaylıkla biletinizi iptal edebilirsiniz. Böylelikle kaçıracağınızı düşündüğünüz ya da son dakikada değişen seyahat planlarınızda yeni bilet almanıza da gerek kalmaz.

Tüm bu ayrıcalıklar ve daha fazlası için detayları vermeye devam edeceğimiz yazımızda belirtmek isteriz ki diğer hava yolu şirketleriyle ilgili işlemlerinizi de sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan AnadoluJet’in sağladığı ucuza uçak bileti avantajıyla Anadolu’da yaygın olan kara ya da demiryolu seyahatinde kaybedilen zamanı da müşterilerinin hayatlarına kazandırmaktadır.

AnadoluJet’te Check-In İşlemleri Nasıl Yapılıyor?
 

Bilet Dükkanı mobil uygulamasını indirerek yapabileceğiniz AnadoluJet bilet check-in işlemlerinizi, biletdukkani.com adresinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamak istediğiniz check-in işlemleriniz için birkaç adımı takip etmeniz gerekmektedir. Bu adımlardan birincisi, PNR numaranızı ile ad ve soyadı bilgilerinizi sisteme girmeniz. Daha sonra kullanıyorsanız Miles&Smiles kredi kartı bilgilerinizi sisteme entegre etmeli ve sonrasında da uçuşunuzdan en erken 24, en geç ise 1 saat öncesine kadar check-in hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Uçak biletinizi sıraya girmeksizin temin etmek için ise Bilet Dükkanı üzerinden Self Check-in kioskları üzerinden işlem yapmanız gerekmekte. Uçağınızın hareket saatinden iç hatlarda en az 45, dış hatlarda ise en az 60 dakika önce kartınızı almanız ve bagaj işlemlerinizi yaptırmış olmanız gerekmektedir. Unutmayın, dükkan sizin.

AnadoluJet’te Bagaj Hakkı ve Ücretlendirme Nasıl Oluyor?
 

AnadoluJet’in yurt içindeki uçuşlarında yolcularına sağladığı ücretsiz bagaj hakkı 15 kilogramdır. Kıbrıs uçuşlarında ise bu hak, 20 kilograma çıkmaktadır. Yolcuların el bagajlarında aranan şartlar ise; bagajın 55 santimetre x 40 santimetre x 23 santimetre ölçülerinde olması ve ağırlığının 8 kilogramı geçmemesidir.

Yolcuların seyahatlerinden önce gerçekleştirdiği check-in esnasında ve uçağa alım esnasında el bagaj kontrolü yapılmaktadır. Ücretsiz bagaj hakkıyla birlikte ekstra bagajınız var ise tek yön uçuşlarınızda her fazladan kilogram için 8 Türk Lirası, aktarmalı uçuşlarınız içinse 10 Türk Lirası talep edilmektedir. Bu durum da AnadoluJet uçuşlarının, uygun uçak biletini almak adına kampanya da ya indirim takip eden yolcu adaylarının çok daha uygun fiyatlarla uçması anlamını taşımaktadır.

AnadoluJet’teki Koltukların Diz Mesafesi Ne Kadar?
 

AnadoluJet uçuşlarındaki tüm koltuklar ekonomi sınıfı koltuklarıdır. Bu durum da tüm koltuk mesafelerinin standart ekonomi uçuşu koltuk mesafesi kadar olduğu anlamına gelmektedir.Uçuş öncesi koltuk seçmek isteyen yolcu adayları, Bilet Dükkanı mobil uygulaması ya da internet sitesi üzerinden PNR numarası ile işlemlerini yapabilmektedirler. Öte yandan belirtmemiz gerekir ki koltuk seçimi hizmetleri ödenecek ücrete tabidir ve uçuşlara 100 gün kala başlayıp, 48 saat kala sonlanmaktadır. Seyahat edecek yolcuların koltuk seçimi yapmış olmalarına rağmen check-in işlemlerini ayrıca tamamlamaları gerektiğini de belirtelim. Ayrıca koltuk seçimlerinde öncelikli olarak tercih edilen acil çıkış sırası 27 TL, koridor tarafı 20 TL ve pencere kenarı 20 TL, olarak ücretlendirilir. Standart koltuk seçimlerinde ise bu ücret 15 TL’dir.

AnadoluJet’te Yiyecek, İçecek Servisi ve İkramlar Var mı?
 

AnadoluJet filosunda yer alan uçakların tümünde yiyecek ve içecek servisinin yanı sıra belli ikramlar da bulunmakta. Ancak yiyecek ve içecek servisi için uçuş biletinizi alırken “Yemek Seçimi” yapmanız gerekmektedir. AnadoluJet Yurt İçinde Nerelere Direkt Uçuş Yapıyor?

AnadoluJet ile yurt içinde 39 farklı noktaya direkt uçuş sağlayabilirsiniz. Bunlar; İstanbul, Ankara, Mardin, Diyarbakır, İzmir, Trabzon, Muş, Sivas, Antalya, Bursa, Kahramanmaraş, Lefkoşa, Malatya, Adana, Van, Dalaman, Erzincan, Denizli, Samsun, Şırnak, Şanlıurfa, Batman, Ağrı, Gaziantep, Iğdır, Erzurum, Hatay, Elâzığ, Siirt, Bodrum, Nevşehir, Adıyaman, Bingöl, Konya, Kars, Kayseri, Alanya, Çanakkale ve Balıkesir-Edremit’tir. AnadoluJet Yurt Dışında Nerelere Direkt Uçuş Yapıyor?

AnadoluJet, yurt dışında 24 farklı şehre direk uçuş gerçekleştirmektedir. Bunlar; Hamburg, Bakü, Bağdat, Viyana, Priştine, Köln, Zürih, Berlin, Belgrad, Tiflis, Brüksel, Londra, Beyrut, Münih, Frankfurt, Dubai, Kuveyt, Kopenhag, Paris, Düsseldorf, Kiev, Bassel ve Amman’dır.