İspanya Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Madrid Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
Barcelona Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
İspanya'da Gezilecek Yerler
İspanya'da Ne Yenir?

İspanya veya resmi adıyla İspanya Krallığı yaklaşık 47 milyon nüfusuyla bir Güneybatı Avrupa ülkesidir. Başkenti Madrid olan İspanya, Batı Avrupa’nın en büyük 2. ülkesidir. Aynı Birleşik Krallık gibi İspanya da anayasal monarşi ile yönetilir. Tarihi olarak son derece zengin olan İspanya Endülüs Dönemi ile Aydınlanma Çağı’na bir arka plan oluşturmuştur. Bu tarihi kökene farklı bölgelerinde görülen çeşitli iklimleri ve dolayısıyla doğal güzellikleri, çeşitli adalarıyla Fransa’dan sonra dünyada en çok turist alan ikinci ülkedir. 

İspanya’ya seyahat etmek isteyen yolcularımıza Bilet Dükkanı üzerinden ister uygun İspanya uçak bileti fiyatları hakkında ister İspanya’da gezilip görülecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Madrid Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?


Madrid-Barajas Uluslararası Havalimanı (MAD), sizi havalimanından şehre götürmek için çok sayıda ulaşım seçeneği sunmaktadır. Bu seçenekleri İspanya uçak bileti alan yolcularımız için derledik:

Madrid Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Shuttle ile Nasıl Gidilir?


Plaza de Cibeles'e Havaalanı Ekspres Servisi şehir merkezine gitmek isteyen yolcular için hizmet vermektedir. Bu otobüs, Madrid havalimanından şehir merkezine gitmenin en iyi yoludur. Otobüs günde 24 saat çalışır. Havaalanında 1, 2 ve 4 numaralı terminaller arasında durur. Ücret kişi başı 5€ ve yolculuk yaklaşık 50 dakika sürmektedir. İspanya uçak bileti olan yolcular Madrid Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım için genelde bu shuttle sistemini kullanır. 

Madrid Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Nasıl Gidilir?


EMT Otobüs Hattı 200- Avenida de America Madrid şehir merkezine ulaşım için pratik seçeneklerden biridir. Otobüs, havaalanındaki 1, 2, 3 ve 4 numaralı terminallerden Madrid’e hareket eder. Ücret 1.50€ olup Airport Express'ten daha düşüktür, ancak yolculuk süresi daha uzundur ve daha az şehirlerarası durak vardır. Şehirlerarası bir trene binmek istiyorsanız, Avenida de America bu trenlerin çoğuna binmek için iyi bir yer olduğundan bu en iyi seçenektir. EMT Otobüs Hattı 101 ise Canillejas Ulaşım Merkezine gitmek isteyen yolcularımız için pratiktir. Pazartesiden cumartesiye, 06:00 - 23:25 arası çalışan bir hattır. Pazar ve resmi tatillerde, 07:30 - 23:25 saatleri arasında ve her 13 - 16 dakikada bir havaalanından kalkar, Madrid-Barajas'taki 1, 2 ve 3 numaralı terminallerde durur.

Barcelona Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Barselona Havalimanı'ndan (BCN) Barselona şehir merkezine hem toplu taşıma hem de özel transfer ile ulaşabilirsiniz. Toplamda dört ulaşım seçeneğiniz var: tren, metro, taksi ve otobüs. Bilet Dükkanı olarak İspanya uçak bileti alan yolcularımız için bu seçenekleri sıraladık:

Barcelona Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Barcelona Havalimanı'ndan Barselona şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu taksidir. Barselona'da siyaha boyanmış sarı kapıları olan tek tip taksi var. Taksiler için her zaman bir yolcu kuyruğu olduğunu unutmayın, bu da yolculuğunuz için beklemeniz gerekeceği anlamına gelir. Normal şartlar altında Barselona havalimanından Barselona şehir merkezine yolculuk 20 dakika sürer. Yerel sürücülerle iletişim sorunları yaşamamak için Barselona havalimanı taksi transferinizi önceden ayırtmanız önerilir. Gündüz ücreti, Pazartesi’den Cumaya (08:00 – 20:00): Şehir merkezine yolculuk ücreti 35 € ile 40 € arasında değişebilir. Gece ücreti (20:00 – 8:00): Gece seyahat ediyorsanız, yolculuğun biraz daha maliyetli olacağını unutmayın (+3,1€). Taksi durağını 1 ve 2 numaralı terminallerde bulabilirsiniz.

Barcelona Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Metro ile Ulaşım


Barselona Havalimanı (El Prat) metroyla Barselona şehir merkezine doğrudan bağlı. Barselona şehir merkezine ulaşım yaklaşık 30 dakika sürmekte. Fakat metro pazartesiden perşembeye gece yarısından sonra çalışmıyor. Biletler 4,5 €'dur ve bunları metro istasyonunun dışındaki makinelerden satın alabilirsiniz. Metro istasyonu 1. ve 2. Terminalde yer almaktadır. Trafik sorunu yaşamak istemeyen İspanya uçak bileti yolcuları genelde metro kullanır. 

Barcelona Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Doğrudan bir tren, Barselona Havalimanı'nı (El Prat) Barselona şehrine bağlar. Ne yazık ki, çıkış kapınızdan tren istasyonuna yedi dakikalık bir yürüyüş söz konusu. Terminal 1'den geliyorsanız, yerel tren istasyonuna yürüyerek ulaşamazsınız. Tren istasyonuna ulaşmak için Terminal 1'den Terminal 2'ye ücretsiz servise binmeniz gerekir. Barselona El Prat havaalanından yerel tren (RENFE) şehir merkezindeki istasyonlara 4 € (tek yön bilet) tutarındadır.

Barcelona Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Barselona havaalanından Barselona'nın merkezine 3 otobüs seferi mevcuttur. 46 numaralı otobüs, N16 / N17 / N18 gece otobüsü ve ünlü Aerobus. Barselona şehir merkezine ulaşmanın en ucuz yolu 46 numaralı otobüs. Barselona havalimanının hem 1 hem de 2 numaralı terminallerinden binebilirsiniz. Aerobus, Barselona şehrini ve Barselona havaalanını arasında ekspres giden bir otobüstür.

İspanya'da Gezilecek Yerler


Bir sarayın görkemi, Akdeniz sahillerinde geçirilen güneşli günlerin sevinci, bir flamenko dansçısının topuklarının staccato damgası, haftalarca El Camino'da yürüdükten sonra Santiago de Compostela'daki katedrale giren hacıların huşu içinde sessizliği. İspanya'nın ruhunu, ülkenin zengin tarihini, büyüleyici kültürünü ve büyüleyici doğal güzelliğini temsil eden bu tür turistik deneyimlerde bulabilirsiniz. Barselona'daki La Rambla'nın ve Madrid'deki Plaza Mayor'un hareketli sokak hayatından, Cordoba Ulu Camii'nin sessiz genişliğinde kaybolan sütunlar ve Mağribi kemerler ormanına kadar, İspanya, canlı bir enerji ve geçmiş ile bugünün büyüleyici bir karışımını yayıyor. İspanya'da gezilecek yerlerin bazısını İspanya uçak bileti alan yolcularımız için listeledik: 

Alhambra ve Generalife Bahçeleri, Granada: Nasrid hanedanının kraliyet sarayı, Endülüs'ün orta çağ Avrupa'sında kültür ve medeniyetin özetini temsil ettiği İspanya'nın İslami döneminin sanatsal vurgusudur. Bununla birlikte, bitmemiş haliyle bile İmparator Charles V için inşa edilen bitişik saray, İspanya'daki Yüksek Rönesans mimarisinin en güzel örneğidir. Generalife'ın teraslı bahçeleri, ihtişamdan huzurlu bir soluklanma ve Alhambra'nın geri kalanında muhteşem manzaralar sunar.

Sagrada Familia and Gaudí Sites: Basílica de la Sagrada Familia, resmi olarak Expiatori de la Sagrada Familia Tapınağı veya Kefaret Kutsal Aile Kilisesi buradaki önemli yapılardan. Avrupa'nın en sıra dışı kiliselerinden biri, aynı zamanda bitmemiş, bu nedenle kulesinden aşağıya baktığınızda devam eden çalışmaları aşağıda görebilirsiniz. 

Córdoba Ulu Camii (La Mezquita): Bir zamanlar Batı İslam'ın başlıca camisi olan ve hala La Mezquita olarak bilinen Córdoba'nın Ulu Camii, dünyanın en büyüklerinden biridir ve İspanya'daki Mağribi mimarisinin en iyi başarısıdır. Bir Katolik katedrali inşa etmek için merkezinin oyulması gibi daha sonraki değişikliklere rağmen, Ulu Cami, Granada'daki Elhamra ile birlikte Batı Avrupa'daki İslam sanatı ve mimarisinin en görkemli iki örneğinden biri olarak yer alıyor. 

Prado ve Paseo del Artes, Madrid: Madrid'deki en önemli turistik yerlerden biri olan Prado, koleksiyonlarının zenginliği açısından tek başına dünyanın en iyi sanat müzeleri arasında yer almaktadır. Buranın Sanat Bulvarı, El Paseo del Arte olarak bilinmesine şaşmamalı. 

San Lorenzo de El Escorial: Madrid'in yaklaşık 45 kilometre kuzeybatısındaki San Lorenzo de El Escorial, İspanya krallarının yazlık eviydi ve 1563'te burada Philip II ve saltanatının bir anıtı olarak bir manastır, kilise, kraliyet sarayı, türbe, kütüphane ve müze inşa edilmiştir.

 

İspanya’da Ne Yenir?


Tarih boyunca farklı medeniyetleri ve üç semavi dini bünyesinde barındırdığı ve sınırları içinde farklı iklimleri yaşadığı için son derece zengin bir mutfağı vardır. Bilet Dükkanı olarak İspanya uçak bileti alan yolcularımıza İspanya’da ne yenir, sıraladık: 

Gazpacho: Bir Endülüs yemeğidir ve İspanya’nın her yerinde karşınıza çıkar. Özellikle yazın tüketilmesinin sebebi soğuk içilen ve sebzelerle yapılan bir çorba olmasıdır. 

İspanyol Tortilla: Bir çeşit geleneksel omlet olan bu tarif patatesle yapılır ve atıştırmalık olarak tüketilir. 

Churros: İspanyol tatlılarından biri olan Churros yağda kızartılan bir hamur tatlısıdır. 

Paella: Son derece tipik bir İspanyol lezzeti olup pirinç ile hazırlanan ve damak tadına göre tavşan eti veya deniz mahsulleriyle pişirilen bir yemektir. 

Albondigas: Türk mutfağına yakın bir tarif olarak domates soslu, sarımsaklı İspanyol köfteleridir.