Portekiz Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Portekiz'e gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Portekiz para birimi Euro'dur.
Portekiz en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Portekiz uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Portekiz uçak bileti ortalama 4.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Lizbon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Porto Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Portekiz’de Gezilecek Yerler
Portekiz’de Ne Yenir?

Avantajlı Portekiz Uçak Bileti


Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan Portekiz’in bir yanında İspanya diğer yanında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Lizbon’dur ve resmi olarak konuşulan dil Portekizcedir.

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Portekiz topraklarında Fenike, Yunan, Cermen, Roma ve Endülüs Emevileri gibi pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve tüm bu topluluklardan kültürel olarak da etkilenmiştir.

1000 yıla yakın bir tarihi geçmişi olan Portekiz devletinin temelleri 1093 yılında Kastilya ve Leon Kralı 6. Alfonso’nun krallığındaki güneybatı topraklarını Henrique de Borgonha’ya verdikten sonra Potus Cale Kontluğu’nun kurulmasıyla başlamıştır. Bu kontluk ise sonraki yıllarda bağımsız bir krallık meydana getirmiş ve okyanus aşırı seferler yapmaya başlamıştır.

15. ve 16. yüzyıllar boyunca Portekiz İmparatorluğu, Brezilya ve Filipinler’e hakim olmuş, dünyanın en güçlü ülkeleri arasında tanınır hale gelmiştir. 20. Yüzyılda ise Portekiz’de imparatorluk devri kapanmış, Portekiz Avrupa’daki anakarasına dönüş yapmıştır. Günümüzde hala demokratik olarak yönetilmekte ve AB’nin bir parçası konumundadır.

Portekiz’in ortasından, ülke topraklarını kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölen Tejo Nehri geçmektedir. Kuzey kısımda kısmen düzlükler ve tarıma elverişli topraklar yaratan dağlık bölgeler bulunmaktadır. Güney kıısm ise Tejo Nehri ve Algarve arasında konumlanmaktadır, burada da daha ılık ve kuru bir iklimi olan ovalar bulunmaktadır.

Avrupa’nın en sıcak yerlerinden biri olarak tanından Portekiz’in genelinde tipik Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Portekiz’in sıcak iklimi, sıcak ve canlı hayatına tanıklık etmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun fiyata Portekiz uçak bileti alıp, bir seyahat düzenleyebilirsiniz. Portekiz’de eksiksiz bir gezinti yapmak istiyorsanız Portekiz hakkındaki rehber yazımızı inceleyerek, Portekiz otelleri ve araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilir, kendinize bir plan oluşturabilirsiniz.

Lizbon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Lizbon Havalimanı ya da diğer bilinen adıyla Lizbon Portela Havalimanı, şehir merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Lizbon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı pek çok yol bulunmaktadır.

Lizbon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Metro ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine metro ile direkt ulaşım sağlamanız mümkündür. Havalimanından Aeroport – Saldanha güzergahında hizmet veren kırmızı metro hattına binerek 20 dakika içerisinde şehir merkezine varabilirsiniz. Şehrin farklı noktalarında gitmek isterseniz de kırmızı hat üzerinden diğer hatlara aktarma yapmanız mümkündür.

Lizbon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Havalimanından kalkan otobüslerle hem şehir merkezine hem de şehrin farklı birkaç noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Lizbon Havalimanı’ndan hareket eden birkaç farklı otobüs hattı bulunmaktadır. Şehrin tarihi bölgesi olan Lizbon Old Town’a gitmek isterseniz 744 numaralı otobüs hattına binmeniz gerekmektedir. Bunun dışında 705, 722 ve 783 numaralı otobüs hatlarıyla da şehrin diğer merkezi yerlerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Lizbon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Shuttle Servisi ile Ulaşım


Lizbon Havalimanı’ndan şehir merkezine shuttle ile ulaşım hizmetini şehrin resmi otobüs hattı olan Carris otobüsleri vermektedir. Aerobus Line 1 ile Entrecampos, Campo Pequeno, Saldanha, Picoas, Marques, Av. Liberdade, Restauradores, Rossio, Praça do Comercio ve son olarak Cais do Sodre duraklarından geçmektedir ve saat 08.00 ile 21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Aerobus Line 2 ise direkt olarak Sete Rios’a ara duraklarda durmadan gitmektedir. Line 2 08.10 ile 21.10 saatleri arasında çalışmaktadır.

Lizbon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Lizbon Havalimanı şehir merkezine çok uzakta bulunmadığı için taksi ile yapacağınız yolculuklar da çok pahalı tutmamaktadır ama yine de diğer ulaşım seçeneklerinden pahalı bir yol tabi ki. Havalimanından taksiye binerek şehir içinde gitmek istediğiniz noktaya direkt olarak ve konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiye binmeden önce gideceğiniz yerin tutarı ile ilgili fatura almayı unutmayın.

Lizbon Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Otelinizin ya da havalimanının sunduğu özel transfer servisinden yararlanarak otelinize ya da şehir içinde gitmek istediğiniz yere rahat ve hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Özel transfer servisini genellikle kalabalık halinde yolculuk edenler ya da çok bagajla yolculuk edenler tercih etmektedir.

Porto Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Porto Havalimanı, başka adıyla Francisco Sa Carneiro Havalimanı, şehir merkezinden 11 km uzaklıkta yer almaktadır. Porto Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çeşitli ulaşım yolları bulunmaktadır.

Porto Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Metro ile Ulaşım


Hem ekonomik hem de hızlı bir ulaşım aracı olan metrolarla şehir merkezine E hattı üzerinden varabilirsiniz. E hattı üzerinden ilk durak havalimanı ve son durak Estadio do Dragao’dur, şehir merkezine ulaşmak için ise hat üzerinde 5. durak olan Trindade durağında inmeniz gerekmektedir.

Gün içerisinde trenler her 20 dakikada bir hareket etmektedir. Metro hattını kullanmak için 3 farklı bilet tercihiniz bulunmaktadır. Andante Azul adında tek kullanımlık bilet, Andante 24 ile 24 saatlik bilet ve Andante Tour ile 1-3 günlük bilet alabilirsiniz.

Porto Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Porto’da şehir içi ulaşımı da sağlayan STCP otobüsleri ile havalimanından şehir merkezine de ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşım hizmeti veren toplam 4 hat bulunmaktadır.

Bunlar: 601 ve 602 otobüs hattıyla son durak Cordoaria’ya kadar gidebilirsiniz, 604 otobüs hattıyla S. Joao Hospital durağına kadar yolculuk edebilirsiniz, 3M hattı ise geceleri şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Bir diğer otobüs firması olan Mare de Matosinhos otobüsleri ile havalimanından 120 numaralı otobüslere binerek şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Porto Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Lizbon Havalimanı’ndan şehir içinde dilediğiniz noktaya taksiler aracılığıyla direkt olarak rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine yolculuk ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Ücret konusunda ise taksiye binmeden şoförle anlaşmanız daha iyi olacaktır.

Porto Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Otelinizin ya da Porto Havalimanı’nın sunduğu özel transfer hizmetinden yararlanarak direkt olarak otelinize ya da şehir içinde gitmek istediğiniz noktaya hızlı ve konforlu ulaşım sağlayabilirsiniz.

Portekiz’de Gezilecek Yerler


Tarihte bir dönem adını en güçlü devletler arasına yazdırmış olan Portekiz’de görülecek pek çok güzel yer bulunmaktadır. Portekiz’de gezilecek yerleri sizler için tanıttık.

 • Rossio Meydanı: Şehrin kalbinin attığı yer olan Rossio Meydanı’nda Portekiz krallarından biri olan 4. Pedro’nun evi bulunmaktadır. Meydanın yanında ise 2. Maria Tiyatrosu yer almaktadır.
 • Belem Kulesi: 16.yüzyılın ünlü kaşiflerinden olan Portekizli Vasco de Gama anısında yapılan kule, Orta Çağ Avrupa mimarisinin en hoş örneklerinden biridir.
 • Jeronimos Manastırı: Geç Gotik ve Rönesans Dönemi mimari özellikleri ile Portekiz’e özgü Manuelin süslemeleri taşıyan bu harika yapı 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. İnşasına 16. yüzyılda başlanıp 17. yüzyılda bitirilmiş olan manastırın yapımında 70 kilogram altın kullanıldığı bilinmektedir.
 • Ticaret Meydanı: Meydanın çevresinde bulunan rengarenk nostaljik binalar şehrin en ilgi çekici yerlerinden biridir. Meydandaki en önemli yapılardan biri ise Arco da Rua Augusta yani Zafer Takıdır. Meydanda, eskiden seferden dönen Hanedan üyelerini karşılamak için yapılan Cais das Colunas adındaki mervidenlerle Tagus Nehrine inebilirsiniz.
 • Sao Jorge Kalesi: M.Ö 6. yüzyılda kurulduğu düşünülen Sao Jorge Kalesi şehrin en yüksek yerine kurulmuştur. 11. yüzyılda genişletilen kale 13. yüzyılda en parlak yıllarını yaşamış ve daha sonra da Kraliyet Sarayı olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 • 28 No’lu Tramvay: Portekiz’in belki de en çok fotoğrafını gördüğümüz özelliklerinden olan 28 no’lu tramvay canlı renklerdeki görüntüsü ve nostaljik havasıyla şehirde tarihi dokuyu yansıtmaktadır. Tarihi 1930’lara kadar dayanan tramvay şehirdeki pek çok turistik yere uğramaktadır.
 • Santa Justa Asansörü: Lizbon’un en popüler yerlerinden biri olan asansör Neogotik mimariye sahip görkemli bir binadır. Asansör 1900’lü yıllarda Bairro Alto ve Baixa bölgeleri arasında bağlantı olsun diye inşa edilmiştir.


Portekiz’de Ne Yenir?


Dünya’nın en beğenilen mutfakları arasında bulunan Portekiz mutfağı et ve sebze yemekleri kadar deniz ürünleri bakımından da zengindir. Doyurucu olduğu kadar insanı iyi de hissettiren yemeklere sahip olan Portekiz’de ne yenir sizler için listeledik.

 • Francesinha: Francesinha, Portekiz usulü bir sandviçtir. İki ekmek arasına biftek, chorizo, jambon gibi şarküteri ürünleri konduktan sonra isteğe göre sandviçin üstüne yumurta da konmaktadır. Yanında mutlaka sos ve patates kızartmasıyla servis edilir.
 • Sardinhas Assadas: Sardalya balığının kemiği ve kafası sağlam kalacak şekilde pişirilen balık yemeği özellikle Lizbon’un en önemli yemeklerindendir.
 • Açorda: Günlük ekmek ve haşlanmış yumurta ile yapılan, çörek otu suyunda hazırlanan açorda içine duruma göre av etleri de eklenebilmektedir.
 • Feijoada: Dana ya da domuz eti ile hazırlanan fasulyeli bir güveç olan faijoada, geleneksel olarak kimyon, karanfil ve sarımsak gibi baharatlarla hazırlanmaktadır.
 • Peixinhos Da Horta: Portekiz mutfağında genellikle et ürünleri bulunsa da sebze ile yapılan bu leziz yemek, fasulyelerin kızartılmasıyla hazırlanmaktadır.
 • Alheira De Mirandela: Bir tür tavuk sosisi olan bu yemeğin tarihi 1500’lü yıllara kadar dayanmaktadır.
 • Arroz De Tamboril: Pirinçle yapılan arroz de tamboril yemeğinde maymun balığı da bulunmaktadır.