İzmir - Erzincan Uçuş Bilgileri

1312 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
1049 KM Mesafe
Pegasus Popüler Havayolu
1 Saat 10 Dakika Uçuş Süresi

Erzincan Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
26 Mayıs 2024 Pazar
Min: 5ºC
Maks: 17ºC
Orta kuvvetli yağmurlu
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Min: 6ºC
Maks: 22ºC
Güneşli
28 Mayıs 2024 Salı
Min: 7ºC
Maks: 24ºC
Güneşli
29 Mayıs 2024 Çarşamba
Min: 7ºC
Maks: 24ºC
Güneşli
30 Mayıs 2024 Perşembe
Min: 10ºC
Maks: 25ºC
Güneşli

En Ucuz İzmir - Erzincan Uçak Biletleri

AnadoluJet
İzmir
İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Erzincan
Erzincan
TL1.312

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Erzincan’da Gezilecek Yerler
Erzincan’da Ne Yenir?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde konumlanan, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzincan aynı zamanda İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Erzincan, bulunduğu bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi olmasıyla da kültür turizmi için güzel noktalardan biridir. M.Ö 1600’lü yıllarda Hititlere daha sonra M.Ö 900’lü yıllardaysa ise Urartulara ev sahipliği yapmış olan Erzincan’da gerçekleştirilmiş olan arkeolojik çalışmalar sonucunda Urartulara ait önemli bulgulara rastlanılmıştır. Urartulardan sonra bir süre de sırasıyla Perslerin ve Roma’nın eline geçen Erzincan 1071 Malazgirt Savaşı ile nihayetinde Türklerin eline geçmiş ve öyle de kalmıştır. 

Erzincan’da bulunan dağlar, göller, şehrin en uzun ovası olan Erzincan Ovası ve şehrin en büyük nehri olan Fırat Nehri şehri doğa güzellikleri bakımından zengin bir yer haline getirmektedir. Karasal iklime sahip olması nedeniyle Erzincan’da yazlar kurak, kışlar ise soğuk ve karlı geçmektedir. Erzincan bu nedenle kayak tatili yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Siz de Erzincan’da kayak tatili yapmak, doğa güzelliklerine şahit olmak, zengin tarihi geçmişi sayesinde benzersiz bir kültür turizmi yapmak istiyorsanız Bilet Dükkanı’ndan en ucuz fiyatlara İzmir-Erzincan uçak bileti alabilir, hazırlamış olduğumuz Erzincan rehberi sayesinde Erzincan Hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İzmir Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?


İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı 17 Kasım 1987 tarihinde açılış yapmıştır. Türkiye’nin en işlek 4. havalimanı olan Adnan Menderes Havalimanı 2021 yılında 7,5 milyon yolcuya ev sahipliği yapmıştır. Şehir merkezinin 18 km uzağında bulunan havalimanından şehir merkezine ulaşım çeşitli yollarla gerçekleştirilebilmektedir. İzmir şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir öğrenmek istiyorsanız, sizler için sizler için listeledik.

İzmir Şehir Merkezi’nden Havalimanına Belediye Otobüsüyle Ulaşım


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehir merkezinden havalimanına karşılıklı olarak düzenlediği 3 farklı otobüs hattı bulunmaktadır. 200 numaralı otobüsle Mavişehir’den, 202 numaralı otobüsle Cumhuriyet Meydanı’ndan ve 204 numaralı otobüsle Bornova Metro’dan Adnan Menderes Havalimanına ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. 200 numaralı otobüs gece yarısından sabah saat 05.00’a kadar hizmet verirken 202 ve 204 numaralı otobüsler 24 saat çalışmaktadır. Otobüslere binerken İzmirim Kart veya 35 Kart kullanmanız gerekmektedir.

İzmir Şehir Merkezi’nden Havalimanına HAVAŞ Otobüsleriyle Ulaşım


İzmir şehir merkezi ve havalimanı arasında karşılıklı seferler gerçekleştiren HAVAŞ otobüsleri Mavişehir, Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, Karabağlar, Gaziemir güzergahını takip ederek havalimanına gitmektedir. Çeşme-Alaçatı’dan kalkan HAVAŞ otobüsleriyle de havalimanına ulaşmak mümkün. İzmir Erzincan uçak bileti olan yolcular HAVAŞ servisleri ile rahat ve konforlu ulaşım sağlar.

İzmir Şehir Merkezi’nden Havalimanına İzban ile Ulaşım


İzban ile demir yolu üzerinden havalimanına ulaşım oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmekte. İzban kullanabilmek için de yine İzmirim Kart veya 35 Kart’a sahip olmanız gerekir. 

İzmir Şehir Merkezi’nden Havalimanına Taksiyle Ulaşım


İzmir şehir merkezinde bulunduğunuz konumdan daha konforlu bir şekilde Adnan Menderes Havalimanı’na direkt olarak ulaşım sağlamak istiyorsanız taksi kullanmak sizin için en uygun seçenek olacaktır. Bu sayede uçuş saatinize en uygun olacak şekilde yola çıkış saatinizi de kendinize göre ayarlayabilirsiniz. İzmir Erzincan uçak bileti olan yolcular uçuşa zamanında yetişmek için taksi kullanır.

İzmir Şehir Merkezi’nden Havalimanına Araç Kiralama ile Ulaşım


Şehir merkezinde bulunan araç kiralama acenteleriyle anlaşarak acentenin ofisinden aracınızı teslim alabilir havaalanında tekrardan bu şirketin ofisine bırakabilirsiniz.

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Erzincan şehir merkezine 9 km mesafede bulunan Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 1988’de açılmış olup 3 milyonluk yolcu kapasitesi bulunmaktadır. Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için çeşitli alternatifler bulunmaktadır.

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Belediye Otobüsü ile Ulaşım


Gelen yolcu terminalinin önünden hareket eden belediye otobüsleri uçuşlarla uyumlu olarak sefer yapmaktadır. Havalimanından şehir merkezine yolculuk 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Otobüslere binerken şoförden biletinizi alabilirsiniz. Otobüslerin şehir merkezine yolculuğu, Havalimanı, Hilton Otel, Terzibaba Camii, Eski Otogar, Ermerkez, Çarşı güzergahında yapılmaktadır.

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine HAVAŞ ile Ulaşım


HAVAŞ otobüsleri havalimanından yapılan uçuşların saatiyle uyumlu olacak şekilde hareket etmektedir. Gidiş güzergahı, Havalimanı, Otogar Durağı, Hilton Otel Önü, Terzibaba Camii, İş Bankası Önü, SGK Karşısı, Erzincan Park AVM, Bahçesaray Caddesi, Milli Egemenlik Bulvarı, Belediye Evleri, Coşarlar Market Durağı, Eski Mit Kavşağı, Ordu Cadddesi, Askerlik Şubesi olan HAVAŞ otobüsleriyle şehir merkezine yarım saat içerisinde ulaşmanız mümkündür. 

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanından şehir merkezine otobüs aracılığıyla gitmek istemezseniz 7/24 hizmet veren taksileri kullanabilirsiniz. Havalimanındaki taksiler, gelen yolcu terminalinin hemen çıkışında bulunmaktadır. Taksi ile yapacağınız havalimanı-şehir merkezi yolculuğu yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir. 

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan otelinize direkt ve konforlu bir ulaşım sağlamak isterseniz otelinizin sunduğu özel transfer hizmetinden yararlanmanız sizin için en uygunu olacaktır. Sorunsuz bir yolculuk için özel transfer rezervasyonunuzu önceden yapmak sizin yararınıza olacaktır. İzmir Erzincan uçak bileti olanlar özellikle kalabalık bir aileyse özel transfer tercih eder.

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Hem havalimanından şehir merkezine yolculuğunuzu gerçekleştirmek için hem de şehir içinde dilediğiniz gibi ulaşımınızı sağlamak için havalimanında bulunan araç kiralama acenteleriyle anlaşmanız en uygun ulaşım yollarından birisidir. Aracınızı önceden rezervasyon yaparak ayırtabilir veya havalimanına indikten sonra buradaki araç kiralama acenteleri ofislerinden araç kiralayabilirsiniz. Dönüş uçuşunuzdan birkaç saat öncesinde kiraladığınız aracı yine havalimanındaki ofislere teslim edebilirsiniz. 

Erzincan’da Gezilecek Yerler


Eşsiz bir kültür turizmi imkanı sunan Erzincan’a her sene birçok turist gelmektedir. Tarihi mekanlarının yanı sıra bulundurduğu dağlar, göller gibi birçok doğal güzelliği sayesinde de ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Erzincan’da gezilecek yerlerle ilgili bilgi sahibi olmak için Bilet Dükkanı’nın Erzincan hakkında hazırladığı rehberi okuyabilirsiniz.

Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı: Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunan Mama Hatun Türbesi ve Kervan Sarayı’nın 800 yıl önce yapıldığı tahmine edilmektedir. İçerisinde türbe, hamam ve kervansaray bulunan alan Saltuklu Prensesi Mama Hatun için yaptırılmıştır. Orta Çağ Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Mama Hatun Türbesi, Erzincan’ın en değerli tarihi mekanlarındandır. 

Erzincan Kemah Kalesi: Erzincan’ın Kemah ilçesini çevreleyen kayalar üstüne kurulmuş olan Erzincan Kalesi, Evliya Çelebi’nin Seyahatname kitabında da geçmektedir. Kitapta geçtiği üzere kale İlhanlılar ve Mengücekliler döneminde kullanılmaktaydı. Savaşlarda önemli bir savunma oluşturan Erzincan Kale’si Osmanlı Dönemi’nde onarımdan geçirilmesi gerekmiştir. İzmir Erzincan uçak bileti olan yolcuların mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. 

Hıdır Abdal Türbesi: Erzincan’ın tarihini en iyi şekilde yansıtan eserlerden birisi olan Hıdır Abdal Türbesi, Kemaliye ilçesinde yer almaktadır. Hangi yıl yapıldığı konusunda kesin bilgi olmayan türbe hem Selçuklu hem Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. 

Abrenk Kilisesi: Tercan ilçesinin Üçpınar Köyü’nde Vank Dağı’nda bulunan Abrek Kilisesi aynı zamanda Sarp Davit Ermeni Manastırı olarak da bilinmektedir. En sağlam Ermeni manastırlarından biri olan Kilise’nin kitabesine göre kilisenin tarihi 1854 yılına kadar gitmektedir. 

Karanlık Kanyon: Dünyanın en büyük kanyonları arasında bulunan Karanlık Kanyon’un adı maalesef ülkemizde pek duyulmamaktadır. 1 saat süren bot yolculuğu ile ulaşımı sağlanan kanyonda çeşitli doğa sporları yapmanız mümkün. Ziyaretçilerini adeta büyüleyen manzarasıyla Karanlık Kanyon, Erzincan’daki doğa harikaları arasında önemli bir yere sahiptir. İzmir Erzincan uçak bileti olan herkes mutlaka ziyaret etmelidir.

Girlevik Şelalesi: Çağlayan beldesinde bulunan Girlevik Şelalesi, Erzincan’ın doğa harikalarından bir diğeridir. Girlevik Şelalesi aynı zamanda Türkiye’nin en büyük şelalelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. 

Erzincan’da Ne Yenir?


Erzincan tarihi ve doğa güzellikleriyle olduğu kadar mutfağıyla da ünlü bir yerdir. Etli yemekleri, sulu yemekleri, peyniri ve daha birçok lezzetiyle meşhur mutfağında Erzincan’da ne yenir sizler için derledik.

Yaprak Döner: Türkiye’nin her yerinde sıklıkla tüketilen yaprak döner esasında Erzincan mutfağına aittir. Haliyle burada yiyeceğiniz bir yaprak döner önceki yediklerinizi unutturacak cinsten olacaktır.

Kesme Çorbası: Çeşitli bitkilerle servis edilen çorba yöresel olarak çok tercih edilir. 

Kaburga: Porsiyon halinde servis edilen etki yemeklerden biri olan kaburgaya bulgur pilavı ve acı biber eşlik etmektedir. 

Gendime Çorbası: Özellikle kış aylarında yoğurt ve biber eklenerek sıklıkla tüketilen çorba tamamen Erzincan yöresine aittir.

Tulum Peyniri: Şehrin en meşhur olmuş lezzetlerinden bir tanesi de tulum peyniridir. Ekşi olmasıyla bilinen Erzincan tulumu lavaş içine konup yenildiğinde lezzeti iyice tavan yapmaktadır. İzmir Erzincan uçak bileti olanlar tulum peyniri yemeden gitmezler. 

Sırın Tatlısı: Fıstık ve yufka ile hazırlanan sırın tatlısı köylerde sıklıkla yapılmaktadır. Tatlının şerbetli ve şerbetsiz hali bulunmaktadır.

Kuzu Dolması: Erzincan’ın yöresel bitkilerinin karıştırılmasıyla elde edilen kuzu dolması genellikle öğle yemeklerinde pilavla karıştırılarak servis edilir.