Ankara - Erzincan Uçuş Bilgileri

560,45 TL Ucuz Uçak Bileti Tahmini Fiyatı
543 KM Mesafe
AnadoluJet Popüler Havayolu
1 Saat 20 Dakika Uçuş Süresi

Erzincan Ortalama Sıcaklık

Gün
Minimum Sıcaklık
Maximum Sıcaklık
Hava Durumu
29 Mayıs 2024 Çarşamba
Min: 7ºC
Maks: 24ºC
Güneşli
30 Mayıs 2024 Perşembe
Min: 8ºC
Maks: 25ºC
Güneşli
31 Mayıs 2024 Cuma
Min: 10ºC
Maks: 26ºC
Güneşli
01 Haziran 2024 Cumartesi
Min: 8ºC
Maks: 24ºC
Güneşli
02 Haziran 2024 Pazar
Min: 7ºC
Maks: 25ºC
Güneşli

En Ucuz Ankara - Erzincan Uçak Biletleri

AnadoluJet
Ankara
Ankara Esenboğa Havalimanı
Erzincan
Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı
TL560
Türk Hava Yolları
Ankara
Ankara Esenboğa Havalimanı
Erzincan
Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı
TL1.516
Sıkça Sorulan Sorular
Ankara Erzincan arası hava yolu ile 1 saat 20 dakika sürmektedir.
Ankara Erzincan karşılıklı uçuşlarınızı Ankara Esenboğa Havalimanı ve Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Ankara Erzincan en ucuz uçak bileti 560,45 TL’den başlamaktadır.
Ankara Muş arası yaygın olarak THY, Pegasus ve AnadoluJet gibi hava yolu firmaları hizmet veriyor.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim
Şehir Merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım
Erzincan Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım
Erzincan Gezilecek Yerler
Erzincan’da Ne Yenir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzincan, sınırları içinde bulundurduğu dağ, göl, ova ve nehirlerle şahane ve zengin bir doğal ortam sunmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak görülen karasal iklimin hakim olduğu Erzincan’da yaz ayları kurak, kış ayları ise soğuk ve yoğun kar yağışlı geçmektedir. Coğrafi konumu nedeniyle Erzincan en güzel kayak merkezlerinden birine sahiptir ve kış turizmi şehir için büyük önem taşımaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve mutfağıyla da öne çıkan Erzincan yıllar içinde farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

İpek Yolu üzerinde bulunuyor olması nedeniyle hep değerli görülmüş olan Erzincan’da ilk yerleşimlerden biri M.Ö 1600’lü yıllarda Hititler tarafından yapılmıştır. Erzincan’a seyahat etmek istiyorsanız, en kolay ve hızlı ulaşımı hava yolu üzerinden sağlayabilirsiniz. Bilet Dükkanı’ndan en uygun fiyatlara Ankara – Erzincan uçak bileti satın alabilir; sitemizde sizler için hazırlamış olduğumuz Erzincan hakkında rehber yazımızdan faydalanarak eksiksiz bir Erzincan gezi planı oluşturabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na Ulaşım


Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB) 1955 yılından beri yurtiçi ve yurtdışına uçuş hizmeti vermektedir. Ankara şehir merkezi ile Esenboğa Havalimanı arasında 28 km mesafe bulunur. Şehir merkezinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabileceğiniz çeşitli yollar bulunmaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na Havaş Otobüsleri ile Ulaşım


Ankara Aşti Otogarı’ndan, uçuş saatlerine uyumlu olacak şekilde hareket eden Havaş otobüslerine binerek Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na Taksi ile Ulaşım


Ankara’da bulunduğunuz yerden dolanmadan, direkt bir şekilde Esenboğa Havalimanı’na gitmek istiyorsanız en rahat ve hızlı ulaşım seçeneği olan ve 7/24 hizmet veren taksileri tercih edebilirsiniz. 

Erzincan Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım


1988 yılından itibaren hizmet veren Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı Erzincan şehir merkezine 9 km mesafede yer almaktadır. Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı ulaşım seçenekleri mevcuttur. 

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Belediye Otobüsü ile Ulaşım


Uçak seferleriyle uyumlu olacak şekilde sefer düzenleyen belediye otobüsleri, gelen yolcu terminalinin önünden hareket etmektedir. Otobüs biletini, otobüse binerken şoförden alabilirsiniz. Belediye otobüsleri Havalimanı, Hilton Otel, Terzibaba Camii, Eski Otogar, Ermerkez, Çarşı güzergahını takip ederek, havalimanından şehir merkezine yaklaşık olarak 15-20 dakika içerisinde ulaşım sağlamaktadır. Ankara Erzincan uçak bileti olan yolcular belediye otobüsünü genelde ekonomik olmasından dolayı tercih eder. 

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine HAVAŞ ile Ulaşım


Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan şehir merkezine Havaş otobüsleriyle de ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Havaş otobüsleri de uçak seferleriyle uyumlu olacak saatlerde hareket etmektedir. Havaş otobüsleri Otogar Durağı, Hilton Otel Önü, Terzibaba Camii, İş Bankası Önü, SGK Karşısı, Erzincan Park AVM, Bahçesaray Caddesi, Milli Egemenlik Bulvarı, Belediye Evleri, Coşarlar Market Durağı, Eski Mit Kavşağı, Ordu Cadddesi, Askerlik Şubesi güzergahından giderek yaklaşık olarak yarım saat içerisinde şehir merkezine varmaktadır.

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanından şehir içinde gitmek istediğiniz yere daha hızlı, rahat ve direkt bir ulaşım sağlamak istiyorsanız 7/24 hizmet veren taksileri kullanabilirsiniz. Havalimanında gelen yolcu çıkışı önünde bekleyen taksilere yapacağınız yolculuk direkt gideceğiniz noktaya göre değişiklik gösterecek olsa da, şehir merkezine ortalama 10 dakika sürmektedir. 

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan faydalanabileceğiniz özel transfer hizmeti genellikle grupla seyahat edenlerin ya da çok bagajı olanların tercih ettiği bir seçenektir. Yolculuk sırasında sorun yaşamamak için önceden rezervasyon yapmanız daha iyi olacaktır. Ankara Erzincan uçak bileti olan yolcular genelde konforlu olmasından dolayı özel transfer tercih eder. 

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım


Erzincan’da geçireceğiniz süre boyunca ulaşım sizin için bir sorun olmasın istiyorsanız Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’nda hizmet veren araç kiralama şirketleri ofislerine giderek size uygun olacak bir aracı kiralayabilirsiniz. Dönüş uçağınızdan birkaç saat önce kiraladığınız aracı ilgili araç kiralama ofisine teslim etmeniz gerekmektedir. 

Erzincan Gezilecek Yerler


Köklü tarihi geçmişi ve her türden doğal güzelliğe ev sahipliği yapması nedeniyle Erzincan’da gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Erzincan’da gezilecek yerleri sizler için listeledik.

Mama Hatun Türbesi ve Kervansarayı: 800 yıl öncesinden kaldığı düşünülen Mama Hatun Tüebesi ve Kervansarayı Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunmaktadır. Orta Çağ Türk mimarisinin en iyi örneklerinden birisi olan Mama Hatun Türbesi, Saltuklu Prensesi Mama Hatun için yapılmıştır.

Erzincan Kemah Kalesi: Erzincan Kalesi, Erzincan’ın Kemah ilçesini çevreleyen kayaların üzerine kurulmuştur. Erzincan Kalesi savaşlarda önemli bir savunma olarak rol oynadığı için çok yıpranmış ve Osmanlı Dönemi’nde onarımdan geçmek durumunda kalmıştır. Ankara Erzincan uçak bileti olan yolcuların mutlaka görmesi gerekenler arasındadır. 

Abrenk Kilisesi: Tercan ilçesine bağlı olan Üçpınar Köyü’nde Vank Dağı’nda yer alan Abrenk Kilisesi’nin bir diğer adı Sarp Davit Ermeni Manastırı’dır. Tarihi 1854 yılına kadar dayandığı düşünülen kilise, en sağlam Ermeni manastırlarından biridir. 

Hıdır Abdal Türbesi: İnşaat yılı konusunda kesin bir bilgi bulunmayan Hıdır Abdal Türbesi, hem Selçuklu hem de Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır. Hıdır Abdal Türbesinin bu mimarisi Erzincan’ın çok devlete hizmet etmiş olan tarihi yapısını da en iyi şekilde göstermektedir.

Terzibaba Camii: Türkiye’nin bir kubbe altında en çok insan barındırabilen camisi olarak tanınan Terzibaba Cami’sinin bir kubbe altına sığdırabildiği insan sayısı 4000 ve tam kapasitesi 7000’dir. 

Girlevik Şelalesi: Erzincan’ın Çağlayan beldesinde yer alan Girlevik Şelalesi, şehrin en gözde doğa harikalarından bir tanesidir. Girlevik Şelalesi aynı zamanda ülkenin de en büyük şelalesi olarak bilinmektedir.

Karanlık Kanyon: Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük kanyonları arasında bulunan Karanlık Kanyon ne yazık ki ülkemizde pek duyulmamıştır. Karanlık Kanyon’a 1 saatlik bir bot yolculuğu ile ulaşım gerçekleştirilmektedir. Kanyonda çeşitli doğa sporları yapabilirsiniz.

Otlukbeli Gölü: Erzincan’ın en beğenilen ve merak edilen doğal güzelliklerinden birisi olan Otlukbeli Gölü adını içinde bulunduğu ilçeden almıştır. İlçe merkezine 6 km mesafede bulunan Otlukbeli Gölü çevresi Erzincan halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır. 6500 m2 alana yayılan ve ortalama 17 metre derinliğe sahip olan Otlukbeli Gölü 1994 yılında doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Ankara Erzincan uçak bileti olanlar mutlaka bu doğal güzelliği keşfetmelidir. 

Köroğlu Mağarası: Köroğlu Mağarası, Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı olan Altköy konumunda yer almaktadır. İçinde kesilmiş taşlardan yapılan oturma alanları olan mağaraya taş merdivenlerle çıkılmaktadır. Mağara adını, mağaraların içinde bulunan, Köroğlu’nun atına ait olduğu düşünülen izlerden almaktadır.

Erzincan’da Ne Yenir?


Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağıyla da ün salmış olan Erzincan’da özellikle etli yemekler, sulu yemekler ve peynirler ön plana çıkmaktadır. Erzincan’da ne yenir sizler için listeledik.

Yaprak Döner: Yaprak döner Türkiye’nin her yerinde tüketiliyor olsa da memleketi Erzincan’dır. Erzincan’da bir kere yaprak döner yedikten sonra başka yerlerde yediklerinizden ne yazık ki keyif almamanız çok olası.

Kesme Çorbası: Hem şifalı hem de doyurucu bir yemek olan Kesme çorba, kesme hamur, yeşil mercimek ve kemik suyu konularak hazırlanmaktadır. Kesme çorbası Erzincan’ın simgelerinden biri olarak sayılabilir.

Etli Üzüm Yaprağı Sarması: Yaprak sarma yine Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan yemeklerden biridir ancak Erzincan yöresinde biraz daha farklı şekilde hazırlanmakta. Etli yaprak sarmasının, içine erik kurusu ve kemikli et de konulan güveç içinde pişirilmiş hali damak çatlatan cinsten. 

Gendime Çorbası: Sert geçen kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan Gendime çorbası yoğurt ve biber eklenerek hazırlanmaktadır. Ankara Erzincan uçak bileti olanlar mutlaka bu leziz çorbadan tatmalıdır. 

Tulum Peyniri: Tulum peyniri Erzincan’ın simgelerinden birisidir. Ekşi olmasıyla tanınan Erzincan tulumunu özellikle lavaş içerisinde koyarak yemenizi tavsiye ederiz.

Ayvalı Kalye: Erzincan yöresine has olan Ayvalı Kalye içerisinde kuzu kıyma, ayva ve üzüm pekmezi gibi malzemeler bulunmaktadır.

Sırın Tatlısı: Köylerde sıklıkla yapılan Sırrın tatlısı fıstık ve yufka ile hazırlanan bir tatlıdır. Sırrın tatlısını şerbetli ya da şerbetsiz olarak tüketebilirsiniz.

Kuzu Dolması: Erzincan yöresine ait bitkilerin karıştırılmasıyla hazırlanan kuzu dolması genel olarak öğle yemeklerinde pilavla birlikte servis edilmektedir.