Bartın Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndan Bartın Şehir Merkezine Ulaşım
Bartın’da Gezilecek Yerler
Bartın Lezzetleri

Bartın ili, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan nüfusu ve yüz ölçümü bakımından küçük bir ildir.1991’de il olmadan öncesine kadar Zonguldak iline bağlıdır. Bartın, kuzeyinde Karadeniz, doğuda Kastamonu, doğu ve güneyde Karabük, batıda ise Zonguldak ile sınır komşusudur. Yüzölçümü 2143 olarak ölçülmüştür.
Bartın’ın çevresi uzunluğu çok yüksek olmayan dağlarla çevrilidir. Bu dağlar yüksek değildir ama çok diktir. Aladağ, Kocadağ, Karadağ, Kayaardı, Karasu ve Ağıt gibi dağlar en önemli dağlar olarak örnek verilebilir.
Bartın ilinde eski dönemlerde “Parthenios” olarak anılan ve kentin de ismini aldığı Bartın ırmağı bulunur. Bu ırmağın iki kolu 14 km yol kat ederek Karadeniz’de birleşir.
Bartın’ın iklimi Karadeniz iklimidir. Yazları sıcak, kışları serin ve yağışlı geçer. Denize yakın ve dağların kıyıya paralel uzanması, sahil şeritlerinde nemin artmasına ve yağış oluşmasına sebebiyet verir. Genelde bir yılın 3 de 1’i yağışlı geçer.
Çok yağış almasından dolayı Bartın ili yeşil bir yerdir.Şehrin büyük bir bölümünü ormanlık alanlar oluşturur.Bu özelliği itibariyle, Kastamonu ve Bartın il sınırları içerisinde bulunan Küre Dağlarının batı kesimi, Kastamonu-Bartın-Küre Dağları Milli Parkı olarak kabul edilmiştir.Bu durum da bölgedeki dağ turizmini olumlu yönde etkilemiştir.Bu çalışmalarla Bartın ilinin eşsiz yeşilliğini korumak amaçlanmıştır.
Bartın’a seyahat etmek istiyorsanız o halde sizin için en iyi alternatif Bilet Dükkanı. Sürekli sürdürmekte olduğu kampanyalar ile en ucuz Bartın uçak bileti bulmanın yanı sıra Bilet Dükkanı, Bartın’da geçireceğiniz zaman için adeta size özel rehberlik imkanını da sağlıyor. Bilet dükkanı üzerinden uygun fiyatlı Bartın uçak bileti satın alırken, aynı zamanda Bartın’da neler yapabileceğinize, nereleri gezebileceğinize ve nasıl yemek yiyebileceğinize dair bilgilere de yine Bilet Dükkanı üzerinden erişebilirsiniz.

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndan Bartın Şehir Merkezine Ulaşım


Bartın ilinde henüz havalimanı bulunmadığından dolayı Bartın uçak bileti alan gezginler Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndan Bartın şehir merkezine gidebilirler.Bu yolculuk için birçok seçenek bulunmaktadır.Taksi, otobüs, özel transfer ve araç kiralama gibi seçenekleri istek ihtiyaç ve bütçenize göre değerlendirip sizin için en uygun ulaşım aracını seçebilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım


Bartın şehir merkezine gitmek istiyorsanız Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndan her yarım saatte bir hareket eden minibüslerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bu yolculuk için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Taksi ile Ulaşım


Toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen gezginler için seçeneklerden birisi de taksilerdir. Bu taksiler Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndaki Dörtyol Taksi durağından hareket ederler. Taksi yolculuğu her ne kadar konforlu ve hızlı olsa da bütçe yönünden sizi biraz zorlayabilir. Şehir merkezine taksi ile gitmek istiyorsanız minimum 200 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekebilir.

Özel Transfer ile Ulaşım


Taksinin pahalı bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız özel transfer araçlarıyla şehir merkezine gidebilirsiniz. Kalabalık bir grup olduğunuz takdirde ulaşımınız daha ucuza gelecektir. Ücretler kişi başına 50-150 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Araç Kiralama ile Ulaşım


Özel aracınız yok ise özel araç konforuna sahip olabilecek araçları havalimanının yakınlarından kiralayabilirsiniz. Siz de araç kiralamak istiyorsanız Bilet Dükkanı’nı ziyaret edebilir, istek, ihtiyaç ve en önemlisi bütçenize göre araçları görebilirsiniz.

Bartın’da Gezilecek Yerler


Bartın, Karadeniz Bölgesi’nin turistik olarak en eşsiz şehirlerinden birisidir. Bartın uçak bileti alan gezginleri Bartın’da eşsiz güzellikler bekliyor. Yemyeşil doğası ile ziyaretçilerin doğanın keyfini çıkarmasını sağlıyor. Tarihi yapıları ile gezginleri yüzyıllar öncesine götürüyor. Bartın’da gezmek için birçok seçenekten birini değerlendirmek size kalıyor. Hangisini yaparsanız yapın çok eğleneceğinizden eminiz. Size kesinlikle gezmeniz gereken yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Tavşan Adası


Bartın şehir merkezine yaklaşık olarak 17 km uzaklıkta olan bu adanın bulunduğu yer Amasra ilçesindedir. Bu adaya gelmek için önce Amasra’ya gelmeli sonra oradan tekne ve motorlarla adaya gitmelisiniz.
Ada adını içinde bulunan tavşanlardan almaktadır. Bu tavşanları yakından görüp sevebilir ve besleyebilirsiniz. Ayrıca adada Cenevizlilerden kalma bazı kilise ve manastır kalıntılarını da görebilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı


Bartın ve Kastamonu ili sınırları içerisinde yer alan bu milli park, içinde bir çok eşsiz güzellik ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Parka özel aracınız ile D755 karayolu üzerinden gidebilirsiniz. Parkın içinde şelaleler, düdenler, ormanlar, kanyonlar ve mağaralar olmak üzere birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Önem bakımından çok önemli olan bu parkta 129 kuş türü ve 40 memeli türü vardır. Ayrıca parkta endemik olarak nitelendirilen 27 tane bitki türü de bulunur. Parka girişler ücretlidir.

İnkumu Plajı


Bartın şehir merkezine 15 km uzaklıkta olan bu plaj denize girmek için en iyi yerlerden birisidir. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi şehir merkezinden kalkan otobüs ve minibüslere de binebilirsiniz. Özellikle hafta sonu çok kalabalık olan plaj temiz ve berrak suyuyla yaz mevsiminin tadını çıkarmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. Plaj çevresinde herhangi bir işletme olmadığından dolayı kendi besinleriniz kendiniz getirmenizi öneririz. Bu plaja giriş ücretsiz olup sadece şezlong ve şemsiye kiralama ücreti bulunmaktadır.

Amasra Müzesi


1982 yılından beri hizmet veren Amasra Müzesi, şehir merkezine 17 km uzaklıktadır. Amasra ilçesindedir. Şehrin 4000 yıllık tarihini gözler önüne seren müzede 4 adet sergi salonu bulunmaktadır. Müzede arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor. Müze sabah 8.00’de açılıp akşam 17.00’de kapanıyor. Müze girişleri ücretlidir.

Güzelcehisar Lav Sütunları


Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde yer alan bu doğal güzellik gezilecek yerlerin başında yer alıyor. Bartın şehir merkezine yaklaşık olarak 17 km uzaklıktadır. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi şehir merkezinden hareket eden minibüs ve otobüslere de binebilirsiniz. Bu doğal yapı eski bir yanardağının lav akıntılarıdır. Lav sütunlarının çapları 50-100 cm, boyları da 30 cm civarında değişiklik göstermektedir. Siz de farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Güzelcehisar Lav Sütunları’nı kesinlikle görmelisiniz.

Ulukaya Şelalesi


Bartın şehir merkezine 55 km uzaklıkta olan bu şelale, serin sularıyla ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında çokça ziyaret edilen bir bölgedir. Şelale 20 m yükseklikten aşağıdaki 40 m genişlikteki göle dökülüyor. Doğayla iç içe olmak istiyorsanız burası tam size göre.

Çekiciler Çarşısı


Amasra ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine 17 km uzaklıkta olup özel aracınızla rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ahşap işçiliğinin önem kazandığı çarşıda bu işçiliği en yakından izleyebilirsiniz.

Bartın Lezzetleri


Bartın iklimi ve gezilecek yerleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Mutafağında bu medeniyetlerden izler taşır. Bartın uçak bileti alan gezginler için en lezzetli yemekleri listeledik.

Amasra Salatası


Özellikle balık restoranlarında sıkça servis edilen bir salata. Bu salata tamı tamına 27 malzemeyle hazırlanıyor. İçinde havuç, roka, pul biber gibi farklı malzemeler de var. Bu salatayı balık restoranlarında deneyebilirsiniz.

Yumurtalı İsbut


Yumurtalı İsbut, Bartın mutfağının kendine has lezzelerinden biridir.Bölgede yetişen isbut otlarıyla hazırlanır.Toplanan ot önce pişirilir.Sonra içine yumurta, domates ve biber gibi malzemler katılır.Hem ana yemek hem de ara sıcaklarda sunulan bu yemeği kesinlikle denemelisiniz.

Kabak Burması


Kabak Burması, Bartın’ın Amasra ilçesine özgü tatlılarından biridir. Kuru ve hafif bir tatlı olmasıyla bilinir. Kabak Burması bal kabağı ile yapılır. Yufka ve ceviz de diğer malzemelerdir. Bu tatlıyı Amasra ilçesinde tatlıcılarda deneyebilirsiniz.

Şapşap Köftesi


Bartın’a özgü lezzetlerden biridir. Malzemeleri dana kıyma ya da kuzu kıymadır. Bu köftede galeta unu ve kimyon gibi baharatlar da kullanılmaktadır.