Roma Yakınlarındaki Uçuş Noktaları

Sıkça Sorulan Sorular
Roma'ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
Roma para birimi Euro’dur.
Roma en ucuz uçak bileti için Bilet Dükkanı search kısmından sizin için uygun olan tarihi seçebilirsiniz.
Roma uçak bileti alırken gideceğiniz tarihi, kimlik ve pasaport bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.
Roma uçak bileti ortalama 3.000 TL civarındadır.

Sizin İçin Hazırladıklarımız

Hızlı Erişim

Fiumicino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Ciampino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Roma’da Gezilecek Yerler
Roma’da Ne Yenir?

Avantajlı Roma Uçak Bileti


Bir yarımada ülkesi olan İtalya’ya başkentlik yapan Roma, ülkenin ortasında yedi tepe üzerine kurulmuştur. Tiber ve Aniane nehirleri arasında yer alan şehir sınırları içerisinde bağımsız bir devlet olan Vatikan da bulunmaktadır. 2800 yıllık geçmişiyle tarihin en önemli şehirleri arasında olan Roma, hukuk ilkelerinin doğduğu yer olarak bilinmektedir.

Roma, içinde bulunan doğal güzelliklerin yanı sıra günümüze kadar ulaşmış olan değerli pek çok esere de ev sahipliği yapmaktadır. Rönesans ve Barok Dönemlerinden kalan benzersiz yapılar ve Katolik Kilisesi’nin merkezi Vatikan’ın da burada olması nedeniyle oldukça fazla turist çeken bir şehirdir. Akdeniz iklim özelliklerinin görüldüğü Roma’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı geçmektedir.

Kuzeyden gelen 400 km uzunluktaki Tiber Nehri Roma’yı ikiye ayırmaktadır. Şehrin büyük bir kısmı ise nehrin doğu tarafında bulunmaktadır. Doğu ve batı şeklinde ayrılan şehir aynı zamanda eski ve yeni olarak da ayrılmaktadır. Roma’nın tarihi anıtların yoğun olarak bulunduğu batı bölgesi eski şehir olarak, daha modern yapılara sahip olan doğu bölgesi ise yeni şehir olarak anılmaktadır.

Tarihi ve tarihten içinde barındırdığı önemli eserlerle bilinen Roma, mutfağıyla da ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en güzel ve önemli şehirlerinden ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Roma’ya birkaç günlüğüne seyahat etmek istiyorsanız Bilet Dükkanı üzerinden en uygun Roma uçak biletini alabilirsiniz. Roma gezi planı oluşturmak için Roma hakkında rehber yazımızı inceleyebilir, Roma otelleri ve Roma araç kiralama hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Fiumicino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


Fiumicino Havalimanı ya da diğer bir adıyla Leonardo da Vinci Havalimanı, İtalya’nın başkenti Roma’da, şehir merkezinden 38 km uzaklıkta yer almaktadır. Fiumicino Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için pek çok yol alternatifiniz bulunmaktadır.

Fiumicino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Havalimanı ve şehir merkezi arasında en çok tercih edilen yolculuk seçeneklerinden biri olan trenle ulaşım iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Havalimanından Roma’ya giden iki tren bulunmaktadır: sadece yarım saat içerisinde Roma’nın en önemli tren istasyonu olan Termini’ye giden ekspres tren ve çeşitli istasyonlarda duran ve daha uzun sürede ulaşım sağlayan, Fara Sabina son durağına giden tren.

Ekspres tren, şehir merkezine ulaşımın en hızlı yoludur ancak normal trenden biraz daha pahalıdır. Her 15 dakikada bir hareket eden tren 06.23 ve 23.23 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bölgesel trenler ise 05.57 ve 22.53 arasında hizmet vermekte olup Trastevere ve Tibustina da dahil olmak üzere Roma’nın her yerine ulaşım sağlamaktadır.

Fiumicino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Şehir merkezine ulaşım konusunda en ucuz seçenek olan otobüsler iki farklı özel şirketin işletmesinde bulunmaktadır. En güvenilir firmalarda olan Terravision otobüsleri ile ortalama 50 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Terravision otobüsleri şehir merkezi, Vatikan yakını ve Termini İstasyonu’na ulaşım hizmeti vermektedir. Diğer bir otobüs seçeneği ise SIT otobüs servisleridir. SIT otobüsleri ile Vatikan’a daha hızlı bir ulaşım sağlamanız mümkündür.

Fiumicino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


7/24 hizmet veren taksiler ile havalimanından şehir merkezinde gitmek istediğiniz noktaya direkt olarak rahat ve hızlı bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz, ancak taksiler şehir merkezine ulaşım için en pahalı seçenektir.

Ana terminalin dışında bekleyen resmi taksilerle yolculuk etmek sizin faydanıza olacaktır. Yasa dışı bir taksiye binmediğinizden emin olmak için taksinin rengine dikkat edebilirsiniz, resmi taksiler beyaz renkte olmaktadır.

Fiumicino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Konaklayacağınız otelin sunduğu özel transfer servisinden yararlanarak havalimanından otelinize konforlu ve direkt bir ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Özel transfer hizmetinden yararlanmak için önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

Ciampino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım


İtalya’nın başkenti Roma’da hizmet veren Ciampino Havalimanı, Roma’daki ikinci havalimanıdır. Roma şehir merkezinin 120 km uzağında yer alan Ciampino Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için birkaç yol bulunmaktadır.

Ciampino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım


Ciampino Havalimanı’ndan tren ile ulaşım en ucuz seçenek olmasına rağmen en az tercih edilendir. Ciampino Tren İstasyonu’na gitmek için ilk olarak havalimanından otobüse binmeniz gerekmektedir. Ciampino’dan trenle şehir merkezine ulaşmanız 1 saat civarında sürmektedir.

Ciampino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Otobüs ile Ulaşım


Ciampino Havalimanı’nda hizmet veren 3 farklı otobüs çeşidi bulunmaktadır. SIT otobüsleri ile 07.45 ve 23.45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu otobüsler ile Termini İstasyonu’na varabilirsiniz. Bir diğer otobüs seçeneği olan Terravision otobüsleri ile Termini İstasyonu’na 40 dakika içinde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak Flixbus otobüsleri ile de 07.45 ve 23.40 saatleri arasında şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ciampino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım


Havalimanı ve şehir merkezi arasındaki en konforlu ulaşım seçeneği olan taksilerle 25 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksilerle şehir içinde gitmek istediğiniz yere direkt ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Ciampino Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Özel Transfer ile Ulaşım


Otelinizin sağladığı özel transfer hizmetinden yararlanarak havalimanından otelinize direkt olarak konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel transfer servisini genellikle kalabalık gruplar halinde seyahat edenler ya da çok bagajla seyahat edenler tercih etmektedir.

Roma’da Gezilecek Yerler


Dünya’nın en köklü ve etkileyici tarihlerinden birine sahip olan Roma’da birbirinden güzel, görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Yalnızca İtalya’nın başkenti olmakla kalmayıp, dünyanın da önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan Roma’da gezilecek yerlerin her biri ayrı bir büyüleyiciliğe sahiptir.

 • Colleseum: 188 metre uzunluğa ve 156 metre genişliğe sahip olan Colleseum M.S 72 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Gladyatör dövüşlerinin sergilenmiş olmasıyla tanınan Colleseum mimari açıdan da çağının çok ötesinde bir yapıdır.
 • Sistina Şapeli: Dünyanın en küçük devletlerinden biri olan Vatikan’da, Sistina Şapeli’ni görmeden Roma’dan dönmemeniz gerekir. Aralarında Michelangelo’nun meşhur “Adem’in Yaratılışı” tablosunun da yer aldığı şapel duvarlarını süsleyen freskler mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır.
 • Trevi Çeşmesi: Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi 1732-1752 arasında yapılmıştır. Çeşmeye verilen aşk adı, şehirdeki çiftlerin bu noktada buluşmayı tercih etmesinden gelmektedir. Papa 12. Clement’in yapılmasını istediği çeşmede büyük bir Neptün figürü ve onu çevreleyen iki deniz ulağı ile suyun kaynağını keşfeden bir bakire gösterilmiştir.
 • Pantheon: Roma’nın görkemli yapılarından olan Pantheon, bir zamanlar “Tüm Tanrıların Tapınağı” olarak anılmaktaydı. 118 ve 125 yılları arasında inşa edilen yapının en ayırt edici özelliklerinden biri, yapımında volkanik kül kullanılan devasa kubbesidir. Pantheon’da pek çok önemli şahsın mezarını da görebilirsiniz.
 • Roma Forumu: M.Ö 5. ve 7. yüzyıldan kalıntı, yapı ve eserlerin bulunduğu Roma Forumu’nda pek çok önemli tapınak ve zafer takı görebilirsiniz.
 • Navona Meydanı: Dört Nehir Çeşmesi’nin de  bulunduğu Navona Meydanı, Roma’daki şehir hayatını gözlemlemek ve durup dinlenmek için oldukça güzel bir noktadır.
 • İspanyol Merdivenleri: Roma’nın en meşhur yerlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri 1723-1726 yılları arasında, merdivenin tepesinde bulunan Trinita dei Monti Kilisesi’ne rahat ulaşım sağlansın diye yapılmıştır.
 • Castel Sant’Angelo: 2. yüzyılda yapılmış olan Castel Sant’Angelo günümüzdeki haline Orta Çağ’da getirilmiştir. İlgi çekici heykelleri olan kalede, içeride bulunan müzeyi de mutlaka gezmeniz gerekmektedir.
 • Musei Capitolini: Campidoglio Meydanı’nda bulunan müze 1734 yılında kurulmuştur. Müzede tüm Roma İmparatorları’nın büstlerini, Marcus Aurelius’un heykellerini, Caravaggio ve Battista’nın heykellerini görebilirsiniz.


Roma’da Ne Yenir?


Tüm dünyada tanınan ve yaygın olarak tüketilen İtalyan mutfağının en güzel halini Roma’da tadabilirsiniz. Dünyanın her yerinde yiyip, tanıdığınız yemekler olsa da Roma’daki lezzeti hiçbir yerde yakalayamayacağınıza eminiz. Bunca seçenek arasından başlıca Roma’da ne yenir sizler için listeledik.

 • Carbonara: Roma’nın en ünlü makarna yemeklerinden biri olan carbonara isteğinize göre deniz mahsulü ya da vejetaryen bir şekilde de yapılabilmektedir.
 • Pizza: İtalya’nın dünyaya bahşettiği lezzetlerden biri olan pizza, peyniri, hamuru, sosu, her şeyiyle Roma’da bir başka tada sahip olmaktadır.
 • Maritozzo: Klaik Roma kahvaltılarından biri olan maritozzo hafif şekerli bir hamurun ortasının yarılıp içine krema konmasıyla yapılmaktadır.
 • Suppli: Enfes sokak lezzetlerinden biri olan suppli, pirinç kroketidir. Suppli genellikle aperitif olarak servis edilmektedir.
 • Kızarmış Enginar: Roma mutfağında önemli yeri olan kızarmış enginar, enginarın iki defa kızartılmasıyla elde edilmektedir.
 • Saltimbocca: Dana etleri önce ince ince doğranıp ve adaçayı yaprağına sarıldıktan sonra kızartılmasıyla hazırlanan saltimbocca, İtalyancada “ağızda dağılan” anlamına gelmektedir.
 • Gelato: Yine dünyaca tanınan lezzetlerden biri olan “Roma dondurması”, gelato, hafif ve leziz tatlılardan biridir.